
Heinäkuun lopussa järjestetään jälleen perinteinen Saarileiri Työväen kesäkodilla Pikku-Otavan saaressa Ylöjärvellä to 31.7. - su 3.8.2025. Luvassa on erilaisten leiritaitojen opettelua sekä mukavaa yhteistä ajanviettoa saariympäristössä.
Leirin hinta on 30€ ja sisarale 5€. Leirimaksuun on mahdollisuus hakea harkinnanvaraista leiritukea tai henkilökohtaista maksusuunnitelmaa. Lisätietoja voi kysyä toiminnanohjaajalta.
Leirille lähdetään laivalla Mustalahden satamasta torstaina klo 17. Paluu laivalla Mustalahden satamaan sunnuntaina noin klo 20.
Leirin suositusikäraja on 7 vuotta. Leirillä nukutaan puolijoukkueteltassa ja käytetään ulkohuusseja. Erityistä tukea tarvitsevat tai alle kouluikäiset lapset ovat tervetulleita leirille oman aikuisen kanssa. Perheet voivat halutessaan yöpyä omassa teltassa perheen kesken, mutta muuten majoitus tapahtuu yhteisessä puolijoukkueteltassa.
Leiripaikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä ja mukaan mahtuu 20 ensimmäistä ilmoittautunutta. Jos ilmoittautuminen on suljettu, voit ilmoittautua jonoon sähköpostitse: hame@pinskut.fi.
Nähdään leirillä!
PS. Kesäkuun loppuun mennessä Hämeen Pinskujen leireille ilmoittautuneiden kesken arvotaan yksi (1) Linnanmäen ranneke! Arvonta koskee seuraavien leirien ilmoittautumista: Päiväleiri, Luontoleiri, Puntalan leiri, Vallitun leiri ja Saarileiri. Osallistumisaika päättyy 30.6.2025 klo 23.59. Arvonta suoritetaan 1.7.2025 ja voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
Toiminnanohjaaja Linda Linnaranta
puh. 0400 804 677 / sähköposti: hame@pinskut.fi